Opakowania kartonowe – jak i z czego powstają?

Opakowania kartonowe to te najpopularniejsze do transportu różnego rodzaju przesyłek. Ich popularność wynika z niskiej ceny, dużej wytrzymałości i praktyczności. Na plus opakowaniom kartonowym zalicza się również możliwość kształtowania ich w ciekawe formy czy uatrakcyjniania za pomocą nadruków, czy naklejek. Jak powstają opakowania z kartonu do transportu?
Z czego powstają opakowania kartonowe?
Materiałem, z którego powstaje karton, jest tektura. Tworzy się ją w wyniku sklejenia dwóch lub więcej warstw papierniczych, na które składa się mieszanka makulatury, szmat i włókien miazgi drzewnej. Tektura powstaje w wyniku wieloetapowego procesu produkcji. To, jakie opakowania kartonowe się z niej stworzy, w dużej mierze zależy od typu tektury, a dokładnie od jej grubości. Z typami opakowań kartonowych można bliżej zapoznać się na: https://pakobud.com.pl/
Karton czy tektura – jakie są różnice?
Wiele osób utożsamia karton z tekturą. Nie są to jednak te same materiały, choć z każdego z nich da się stworzyć opakowanie transportowe. Mianem tektury określa się wyrób papierniczy o strukturze jedno lub wielowarstwowej. Gramatura tektury przekracza 315 g/m2. Głównie stosowana jest ona do opakowań zbiorczych i jednostkowych. W PAKO BUD w Konstantynowie Łódzkim można kupić opakowania kartonowe z tektury różnego typu.
Drugim typem opakowań papierowych są te wykonane z kartonu, czyli wyrobu papierniczego o strukturze jedno lub wielowarstwowej i gramaturze w przedziale 160 do 315g/m2. Karton może być stosowany zarówno do produkcji opakowań, jak i do wytwarzania okładek książek, teczek i innych materiałów biurowych.
Rodzaje tektury na opakowania papierowe
Tektura występuje w kilku typach i odmianach. Podstawowy podział obejmuje tą litą oraz falistą. Tą pierwszą inaczej nazywa się również tekturą tapicerską, meblową, litą, makulaturową. Powstaje ona w 100% z recyklingu makulatury. Oznacza to, że jest produktem ekologicznym. Tektura lita wykorzystywana jest przez głównie branżę meblarską.
W transporcie popularniejsza jest tektura falista. Zawiera od dwóch do siedmiu warstw linerów. Bardzo łatwo można ją rozpoznać po falowanej środkowej warstwie nazywanej fluting. Zastosowanie flutingu sprawia, że tektura jest sztywniejsza. Tektura falista sprawdza się przy produkcji opakowań zbiorczych.
Opakowanie tekturowe – gdzie je stosować?
Pudełka z tektury to opakowania uniwersalne. Mają one szereg różnych zastosowań, ale najczęściej wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, gastronomicznym, cukiernictwie. Są one o wiele bardziej ekologiczne i higieniczne niż opakowania wielorazowe, a także przedłużają świeżość pożywienia o ok. 3 dni. Po opakowania tekturowe chętnie sięga też branża introligatorska i drukarska. Kartony przydatne będą również w magazynach jako kartony paletowe, kontenery, nadstawki. W opakowania kartonowe wyposażyć powinno się każde biuro.
Jak produkuje się opakowania kartonowe?
Pierwszym etapem powstawania pudełek kartonowych jest przygotowanie projektu. Musi on być dopasowany do produktu, który ma być przewożony czy przechowywany w opakowaniu, a także konkretnego typu transportu. W przypadku nietypowych opakowań na początku tworzy się prototyp, którego zadaniem jest sprawdzenie, czy projekt spełnia swoje założenia. Kolejny krok to właściwy proces przygotowania opakowania tekturowego. W tym celu tektura lub karton trafiają na maszynę sztancującą z wykrojnikiem do cięcia. Maszyna może wytworzyć kilka tysięcy opakowań kartonowych. Na etapie produkcji dodawane są również wszelkie bigowania, które umożliwiają złożenie pudełek. Następny krok to tzw. selekcja wypychająca. Polega ona na pozbyciu się zbędnego materiału. Jednym z ostatnich etapów jest wykrawanie z arkusza pojedynczych opakowań. Dopiero na nich można dodać elementy uatrakcyjniające opakowanie np. nadruki logotypy marki. W dobrej jakości opakowaniach wykonuje się też kaszerowanie, czyli pokrycie pudełka cienkim papierem, co ma poprawić wygląd i zwiększyć odporność na wilgoć. Na koniec pudełko trafia na sklejkę, na której jest sklejane i składane tak, aby łatwo można było je otworzyć.