Leczenie doskonale dopasowane, czyli komórki macierzyste w ortopedii

Pozyskiwane z krwi obwodowej, krwi pępowinowej i szpiku, ale także tkanki tłuszczowej. Pierwotne, niedojrzałe i jeszcze niewyspecjalizowane mogą zastępować dowolne komórki lub pomagać w ich odbudowie. Z powodzeniem stosowane w medycynie, pomagają walczyć z ponad 80 różnymi chorobami: układu krwionośnego, aparatu ruchu, układu nerwowego, nowotworami. Pobierane są od chorego (przeszczep autologiczny) lub innego dawcy (przeszczep allogeniczny). Ratują życie. Mowa o komórkach doskonałych – komórkach macierzystych.
Jak komórki macierzyste wykorzystuje ortopedia?
Komórki macierzyste pomagają w odbudowie i regeneracji zmienionych chorobowo stawów lub ścięgien. Jest jednak jeden podstawowy warunek, aby mogły zostać do tego celu użyte – tłumaczą specjaliści z Kliniki Medycyny Laserowej i Regeneracyjnej LASERMED w Nowym Targu – staw nie może być całkowicie zniszczony. W takim przypadku konieczne staje się wszczepienie endoprotezy – dodają. A zatem, jakie schorzenia układu ruchowego możemy leczyć komórkami macierzystymi? Eksperci wymieniają między innymi:
- zmiany zwyrodnieniowe stawów,
- uszkodzenia mięśni, ścięgien, więzadeł,
- urazy chrząstek stawowych,
- naderwanie przyczepów ścięgien,
- ból stawu kolanowego, biodrowego, barkowego,
- dodatkowo, komórki macierzyste wspomagają proces gojenia i zrostu kości, ich regenerację.
Zastosowanie komórek macierzystych umożliwia poprawę ruchomości w stawie oraz zmniejszenie występujących dolegliwości bólowych. Szybko zdiagnozowany problem ortopedyczny można zatem wyeliminować bez konieczności wykonywania zabiegów artroskopowych czy przeszczepów. Podanie komórek macierzystych to metoda małoinwazyjna, bezpieczna i dająca ogromne nadzieje na przyszłość.
Jak wygląda zabieg z użyciem komórek macierzystych?
Każdy zabieg poprzedza konsultacja lekarska – wyjaśniają eksperci z Kliniki Medycyny Laserowej i Regeneracyjnej LASERMED w Nowym Targu – pacjent zostaje zakwalifikowany na podstawie wywiadu i badań, po przeanalizowaniu ewentualnych czynników wykluczających taką możliwość terapii. Głównymi przeciwwskazaniami są choroby nowotworowe, schorzenia układu krwionośnego i głębokie, bardzo zaawansowane uszkodzenia i zmiany w stawach. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjent nie odczuwa żadnego bólu. Komórki macierzyste pobierane są z tkanki tłuszczowej pacjenta. Przygotowany preparat zostaje podany podskórnie w chorobowo zmienione miejsce. Tam komórki macierzyste zaczynają spełniać swoją funkcję regeneracyjno-naprawczą. Z terapii mogą korzystać osoby starsze, cierpiące z powodu zwyrodnień, a także młode czy sportowcy, np. po urazach. Efekty zabiegu utrzymują się przez kilka lat.
Dlaczego komórki macierzyste pobierane są z tkanki tłuszczowej?
Podczas pobytu w klinice pobierana jest od pacjenta tkanka tłuszczowa. Procedura jest szybka, bezpieczna i nie wymaga hospitalizacji. Z pobranej tkanki zostają pozyskane i przygotowane do podania komórki macierzyste. Dlaczego zostaje użyta tkanka tłuszczowa? Ma przewagę nad szpikiem z powodu liczebności komórek macierzystych. Jednorazowo można przeszczepić aż kilka milionów komórek! Nie istnieje ryzyko odrzutu czy wystąpienia reakcji alergicznej, ponieważ to materiał autologiczny, czyli pobrany od pacjenta.
Komórki macierzyste to nadzieja medycyny, a przede wszystkim pacjentów, którzy mają szansę na szybki powrót do zdrowia i formy. Potrzebujesz więcej informacji o schorzeniach w ortopedii, leczonych komórkami macierzystymi? LaserMed Nowy Targ – zadzwoń i umów się z ekspertem +48 18 888 02 00.