Aparat ortodontyczny – co warto wiedzieć przed założeniem?

Aparaty ortodontyczne są obecnie tak popularne zarówno wśród młodszych, jak i dorosłych pacjentów, że już nikogo nie dziwi widok uśmiechu wraz z metalowymi czy kosmetycznymi zamkami. Dzięki leczeniu ortodontycznemu można pozbyć się wad zgryzu, osiągnąć idealny uśmiech a przy tym zadbać o zdrowie. O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na założenie aparatu ortodontycznego?
Aparat ortodontyczny stały czy ruchomy?
Aparaty ortodontyczne możliwe do usunięcia samodzielnie przez pacjenta to aparaty ruchome. Aparat ten ma postać wyjmowanych nakładek zbudowanych z akrylowej płytki, klamer oraz drutu, zakładanych na łuki zębowe. Przeważnie nakładki te występują w dwóch częściach, ale może zdarzyć się, że podczas leczenia będzie konieczność zakładania jednoczęściowego aparatu. Aparat ortodontyczny ruchomy zazwyczaj jest stosowany u dzieci do 12-go roku życia a rzadziej u dorosłych.
Aparat stały jak sama nazwa wskazuje, jest mocowany do zębów na stałe. Pojedyncze zamki przyklejane są do zębów, a następnie łączone ze sobą drutem oraz niewielką gumeczką, czyli ligaturą odpowiadającą za utrzymanie łuku w zamkach. Najczęściej spotykane aparaty:
- metalowe,
- estetyczne
- samoligaturujące.
Jakie zabiegi wykonuje się przed założeniem aparatu ortodontycznego?
Podczas jednej z pierwszych wizyt w gabinecie, ustalony zostaje plan leczenia, jego przewidywany czas oraz szacunkowe koszty. Tutaj warto mieć na uwadze fakt, że w trakcie leczenia poszczególne elementy mogą się nieco różnić od tych planowanych. Zanim ortodonta założy aparat, konieczne jest wyleczenie wszystkich zębów, które są zepsute. Dodatkowo przy pierwszej wizycie zostanie zlecone wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów, które pokaże, czy istnieje konieczność usuwania niektórych zębów. Czasami okazuje się, że przeszkodą w skutecznym przeprowadzeniu leczenia są np. „ósemki”. Ostatnim krokiem zazwyczaj jest czyszczenie zębów, czyli tak zwany scaling i piaskowanie. Wszystkie te zabiegi dostępne są w przychodni Ortodentika w Łukowie – umówić można się na nie poprzez stronę https://www.ortodentika.pl/kontakt/
Jak wygląda zakładanie aparatu ortodontycznego?
Etap zakładania aparatu na zęby jest całkowicie bezbolesny. Lekarz używa specjalnego kleju, przykłada zamki, a następnie utwardza światłem. Między zamki włożony zostaje drut, który dodatkowo przytrzymują tak zwane ligatury. Są to różnokolorowe gumki, zmieniane praktycznie przy każdej kontrolnej wizycie. Dobór koloru gumek jest dowolny. Można wybierać spośród jaskrawej zieleni, różu, błękitu lub zdecydować się na pastelowe gumki zbliżone do odcienia zębów.
Czasami konieczne jest zamontowanie aparatu na pierścieniach. W takiej sytuacji przyklejenie zamków musi być poprzedzone założeniem tak zwanych separatorów. Są to małe gumki wkładane między zęby w celu powiększenia przestrzeni wokół zęba po to, by zmieścił się wokół niego pierścień.
Pierwsze dni po założeniu aparatu na zęby
W pierwszych dniach po założeniu aparatu ortodontycznego należy się spodziewać, że wystąpi mniejszy lub większy dyskomfort związany z bólem. Zęby bywają w tym czasie bardzo wrażliwe, co może być odczuwalne szczególnie podczas gryzienia. Często występują również podrażnienia policzków spowodowane przyklejonymi na zęby zamkami. W celu złagodzenia tych mało przyjemnych odczuć pacjent otrzymuje specjalny wosk ortodontyczny do przyklejania na zamki, który ma za zadanie zminimalizować otarcia. Odczucia te są jednak kwestią indywidualną, a u każdego pacjenta występują one z różnym stopniem nasilenia.
Kiedy można spodziewać się pierwszych efektów leczenia ortodontycznego?
Tutaj również odpowiedź jest jedna: „to zależy” przede wszystkim od wady zgryzu, zębów i wielu innych czynników. Czasami efekty są widoczne bardzo szybko, a czasami trzeba na nie dłużej poczekać. Jedno jest pewne: prędzej czy później efekty się pojawią i co do tego nie ma żadnych wątpliwości.
Podczas noszenia aparatu (co najczęściej trwa co najmniej kilkanaście miesięcy a czasami nawet kilka lat), bardzo ważne jest utrzymywanie higieny jamy ustnej. W czasie mycia zębów warto posługiwać się specjalnymi szczoteczkami przeznaczonymi do czyszczenia przestrzeni między elementami aparatu a zębami. Dzięki odpowiedniej higienie po zdjęciu aparatu można cieszyć się nie tylko równymi, ale i zdrowymi zębami.